1. Základní varianta: Saponát a noviny
Většina z nás tuto variantu zná od svých babiček. Saponátovým roztokem si nejprve okna očistíme od špíny a prachu, skleněné desky poté necháme navlhčené, ale jen trochu, abychom mohli tabulky skel vyleštit krouživým pohybem novinami.
+ Minimum pomůcek: Při tomto úklidu potřebujeme opravdu jen ty nejnutnější pomůcky: Kbelík s vodou, saponát, noviny a dvě pracovité ruce.
- Namáhavá práce a nepříliš dokonalý výsledek: Ano, okna tímto způsobem sice umyjete, ale jedná se o pracný a únavný proces. Při větším množství oken tak hrozí zhoršování kvality.
2. Manuální mytí oken speciálním prostředkem a se stěrkou
Druhá možnost je taktéž výlučně manuálního charakteru. Okna taktéž omyjeme roztokem, ale již se speciálním přípravkem na okna. Vlhké skleněné tabule setřeme stěrkou. Postupujeme vždy jedním tahem od shora až zcela dolů. Při každém novém stírání si otřeme gumu stěrky o suchou utěrku, aby nám nestékaly kapičky tam, kde jsme již desku setřeli. Následně, je-li to třeba, doleštíme bodově skleněné plochy tam, kde nám zůstaly šmouhy.
+ Velmi kvalitní výsledek, časově méně náročný než varianta č. 1.
- Stále fyzicky poměrně náročná činnost: Chcete-li se jí vyhnout, můžete jarní mytí oken přenechat na specializovaných firmách.
3. Strojové čistění oken
Pokud se chceme při jarním úklidu nadřít o něco méně, pak je na místě sáhnout po specializované elektronice (vysavače na okna, parní stěrky aj.). Ostatní části oken, jako rámy, kolejnice, parapety však musíme zvládnout opět ručně.
+ Méně namáhavý způsob, výsledek dobrý.
- Nákladné pomůcky: Parní stroje na mytí oken se pohybují od tisíce korun za základní modely, až do desetitisíců za celé parní systémy.
Ať už si vyberete jakýkoliv z výše zmíněných přístupů, mytí oken má několik základních pravidel, která je třeba dodržovat, chceme-li dosáhnout výborného výsledku. Mnohá z nich jsou pouze konkrétním užitím obecných úklidových pravidel.
- Nemyjeme jen skleněné desky oken, ale i rámy a parapety.
- Začínáme mytím rámů nahrubo.
- Postupujeme od shora dolů.
- V případě manuálního čistění často vyměňujeme vodu.
Tipy pro dokonalé mytí oken na konec:
- Nepřidělávejme si zbytečnou práci. Při odstraňování hrubých nečistot, např. po malování nebo od hmyzu, doporučujeme nejprve dané místo navlhčit, použít speciální škrabku, a až následně nahrubo umýt skleněnou desku.
- Těžce dostupná místa můžeme vyčistit pomocí teleskopické tyče, na kterou můžeme připevnit stěrku. Abychom ale měli desky umyté nejprve nahrubo, na teleskopickou tyč můžeme upevnit násadu s tzv. padem (speciální látkovou násadou), která nám poslouží coby náhrada za švédskou utěrku či obyčejnou hadru. Nic se ale nemá přehánět a mytí oken ve velkých výškách raději nechte profesionálům, kteří mají dostatek ochranných pomůcek a jsou na dané úkoly školeni.
- Není stěrka jako stěrka. Na trhu jistě můžeme zakoupit různé druhy stěrek, a to samozřejmě i co se jejich pořizovacích nákladů týče. Vřele doporučujeme do dobré stěrky investovat (jejich cena se pohybuje od 30 Kč do stovek korun), což ovšem neznamená, že cena stěrky je přímo úměrná kvalitě.
- Při vánočním či velikonočním úklidu vám s mytím oken, rámů i parapetů rády pomohou specializované úklidové firmy, a vy tak získáte více cenného času na své blízké či na sebe.