Organizovaná domácnost, čistá domácnost

LadyHelp s.r.o. / Úklidový blog / Organizovaná domácnost, čistá domácnost
Organizovaná domácnost, čistá domácnost
Často se nám doma hromadí lapače prachu a ne zcela potřebné předměty, které si necháváme na dobu, „kdy by se nám náhodou mohly hodit“. Případně se nám v domácnosti skrze provozní chaos objevují věci bez trvalého umístění nebo s umístěním nevhodným. V takovém prostředí se hůře uklízí a ještě hůře něco hledá. Mít organizovanou domácnost je přitom jednoduché. Stačí se při úklidu řídit pár jednoduchými kroky:

Význam úklidu domácnosti

Čistota a udržování pořádku v domácnosti jsou velmi důležité pro zdraví a pohodu obyvatel domu. Nečistota a nepořádek mohou vést k hromadění prachu, alergenů a bakterií, což může způsobit alergické reakce, respirační problémy a další zdravotní komplikace.

Kromě toho, čistota a pořádek také pomáhají udržovat dobré psychické zdraví. Pro mnoho lidí má čistý a uklizený domov pozitivní vliv na náladu a vytváří pocit klidu a pohody.

Navíc, udržování čisté domácnosti je také důležité pro prevenci šíření nemocí a infekcí. Pravidelné čištění povrchů, čisté nádobí, praní prádla pomáhá odstranit bakterie a viry, které by se mohly šířit mezi členy domácnosti.

Proto je nutné dbát na pravidelné úklidové činnosti a udržovat pořádek v domácnosti. To může zahrnovat vysávání a zametání podlah, pravidelné praní nádobí, utírání prachu a čištění koupelny a kuchyně.

1. Vše na hromadu a protřídit

Spoustu předmětů v domácnosti nevyužíváme. A to ať se již jedná o nechtěné dary, suvenýry z dovolené, či poškozené věci, kterých je nám líto se zbavit. Proto je dobré nejprve všechny předměty v místnosti shromáždit na jedno místo, ideálně na zem.

Všechny jednotlivosti v pokoji tak projdou našimi rukami, což je ideální příležitost pro rozhodnutí, zda je potřebujeme či nikoliv. Můžeme dojít k závěru, že danou věc sice potřebujeme, ale ne na každodenní bázi. Tak si pomalu vytvoříme systém v domácnosti.

Pro takové případy nám může posloužit jasně označená krabice, která se pak může umístit do sklepa, či do jiných méně dostupných úložných prostor. Jestliže je Vám líto vyhodit některé věci rovnou do koše, darujte je známým, či charitativním spolkům. U léků a potravin pak dbejte na lhůtu trvanlivosti.

2. Rozdělit na sekce

Pokud nám již zůstaly jen předměty, které si chceme ponechat, je třeba je dále rozdělit na menší hromádky dle logického rozřazení. Vzniknou tak různé skupiny a podskupiny. V této fázi můžeme zjistit, že je některá skupina nepoměrně (a hlavně zbytečně) velká, a že se můžeme ještě pár předmětů vzdát.

Příklady:

Skupina: oblečení

Podskupina: košile, kalhoty, kravaty, spodní prádlo, svetry, apod.
 

Skupina: zájmové předměty

Podskupina: CD, DVD, společenské hry, rukodělné pomůcky, apod.
 

Skupina: potraviny

Podskupina: přílohy, koření, konzervy, ovoce a zelenina, apod.

3Štítkovat poličky a uložit předměty

Volné poličky jsou ideální příležitostí ke generálnímu úklidu míst, kam se švédská utěrka zas tak často nedostane. Jestliže již máme čisté úložné prostory, můžeme dle velikosti skupin a četnosti jejich využití pro předměty vybrat adekvátní místo. Často používané předměty ukládáme do co nejpřístupnějších míst, ideálně do úrovně očí a nadosah. Aby se nám nově nastolený pořádek jednodušeji udržoval, označíme poličky štítky s názvem skupin předmětů.

Příklad: V šatní skříni budou na horní polici pokrývky hlavy, na ramínkách košile a kabáty, na středních poličkách trička a na spodních kalhoty. Spodní prádlo s ponožkami pak v šuplíkách.

Pár dobrých rad na závěr aneb „méně znamená více“:

  • Doporučujeme nepodceňovat fázi třídění. Méně věcí znamená méně prachu a tedy i méně času na jeho úklid. Jestliže máte problém rozhodnout, zda nějaký předmět v budoucnu využijete, stačí si položit otázku, kdy jste tento předmět naposledy využili. V případě, že je odpověď více než rok, pravděpodobně Vám chybět nebude.
  • Krédo „méně je více“ neznamená pouze vlastnit málo věcí, ale také nechávat málo věcí v otevřených prostorech.  Sošky, drobné předměty, CD, DVD, knihy a podobně doporučujeme skladovat ve skříňkách tak, abychom z nich nemuseli utírat tak často prach. Jestliže chceme, aby byly vidět např. dekorativní předměty, můžeme je umístit do prosklených vitrín. Dále při pravidelném úklidu šetří čas botník, a vyhovující šatní skříň (opatřená boxy a ramínky), skříňky či košíčky v koupelně, kořenky a např. i taková drobnost, jako je přehledná lékárnička.
  • Vyhazujte nepotřebné věci průběžně. Pokaždé, když přidáváme nový předmět do domácnosti, zeptejme se sami sebe, zda jej doopravdy potřebujeme.
  • Využijte všech skladovacích prostor. Může se jednat o prostory pod postelí, nedostupné či málo používané poličky atd. Do těch však ukládejte již roztříděné předměty v jasně označených boxech.
  • Seznamte všechny členy domácnosti s novým režimem. Udržování pořádku v domácnosti by přece nemělo ležet pouze na hlavě paní domu. Je třeba všem, kteří v domácnosti bydlí, vysvětlit, kam mají při úklidu předměty ukládat.

 



fb icon twitter icon twitter icon

Nezávazná Poptávka