Jak to udělat, aby děti nepořádek spíše nepřidělávaly a nás jejich „pomoc“ nestála příliš energie? Právě tomuto tématu se věnujeme v následujících řádcích.
Otázkou je, jaké úkoly jsou děti schopné vykonávat plnohodnotně. Děti musí začít s dílčími činnostmi, které se naučí provádět opravdu pořádně a detailně. Následně můžete natrénovat čas, který úkolem dítě stráví. Samozřejmě budeme brát ohled na věk dítěte.
Nabízíme ke zvážení následující seznam úkolů, na kterých potrénujeme uklízecí návyky dětí:
- Stlaní postele.
- Třízení špinavého prádla dle barev.
- Skládání čistého prádla.
- Párování ponožek.
- Leštění zrcadel.
- Úklid a příprava stolu před jídlem a po jídle.
- Vykládání a nakládání myčky.
- Vysávání.
- Vynášení odpadků.
Jedna věc je, aby děti byly schopné plnit jednotlivé úklidové úkoly, druhá, aby je plnit chtěly. K tomu nám pomůžou různé motivační techniky, které z úklidu udělají zábavu, nebo třeba soutěž. Nabízíme zde několik z nich:
- Nejmenším pracantům schovejte po pokoji několik malých sladkostí, které naleznou pouze v případě, že budou svou práci vykonávat dobře.
- Na papírky napište po jednom všechny úkoly, které se týkají úklidu domácnosti. Každý den si členové rodiny náhodně vyberou jeden či více činností, které musí splnit. Je důležité, aby se do úklidu zapojili opravdu všichni. Děti pak mají pocit, že každý v rodině má povinnosti, které je třeba obstarávat. Výsledky úklidu (zejména pochvaly) můžete zapisovat na tabuli, kterou mají děti na očích.
- Nechte děti si vzájemně vyměňovat povinnosti mezi sebou (popř. s vámi), ovšem vždy za podmínky, že zkontrolují výsledek úklidu – jedná se přeci o jejich zodpovědnost.
- Jestliže máte více dětí, vyhlašte soutěže.
Tímto způsobem můžete trávit kvalitní čas s rodinou a zároveň udržovat běžný pořádek ve vaší domácnosti. A ohledně hloubkového, generálního úklidu, či mytí oken stačí zavolat hospodyně ze společnosti LadyHelp s.r.o., které se o pořádek u vás doma rády postarají.